Компанія «Пайрокул» має понад 15 років досвіду з впровадження сучасних високоефективних засобів пожежогасіння від кращих європейських виробників. Під час будівництва в Україні власного заводу з виробництва протипожежних засобів одну з таких технологій було покладено за основу.

Будова вогнегасників водопінних аерозольних ВВПА базується на технології bag-on-valve (BOV, укр. клапан-сумка), перший патент на зразок якого було подано в Європі 1982 року. Характерна особливість цієї технології у розміщенні продукту всередині звичайного аерозольного балона окремо від газу-витискувача. Це дозволяє зберегти усі необхідні властивості продукту безпосередньо до моменту застосування, а як гази-витискувачі використовувати азот чи підготов­лене стиснене повітря. Окрім цього, технологія BOV дозволяє користува­тися аерозольним балоном, тримаючи його під будь-яким кутом, що гарантує викид майже 100 % продукту, чого можна досягти в аерозольних виробах «класичної» будови лише за умови їхнього використання у вер­тикальному положенні.

ВОГНЕГАСНИКИ ВОДОПІННІ АЕРОЗОЛЬНІ

Вогнегасники водопінні аерозольні ВВПА PYROCOOL виготовляються в Україні на заводі компанії «Пайрокул» під Києвом, що було побудовано «з нуля» за власні кошти. Підприємство оснащене сучасним обладнанням євро­пейських та українських виробників, зокрема лінією наповнення аеро­зольних балонів виробництва Pamasol (Швейцарія), що є однією зі складових високої якості продукції PYROCOOL. Використання алюмінієвих цільнотягнутих балонів та їх стійкість до надлишкового тиску дає змогу убезпечити користувачів від можливого вибуху вогнегасника у разі критичного перегріву.

Першою моделлю ВВПА став вогнегасник ВВПА-400. Як заряд вогнегасної речовини застосовано водний розчин плівкоутворювального піноутворювача для гасіння пожеж PYROCOOL з підвищеним ендотерміч­ним ефектом. Піноутворювачі цієї марки довели свою високу ефективність під час боротьби з найскладнішими пожежами, в тому числі й в Україні. Робочий розчин виходить з балона через розпилювач у дрібнодисперсному вигляді, що й додало до назви складник «аерозольний». Попри «скромний» заряд в 400 мл, поєднання речовини PYROCOOL та способу її подавання надало можливість створити простий та ефективний засіб боротьби з пожежами на початкових стадіях їхнього розвитку. Для підтверджен­ня практичної ефективності ВВПА-400 неодноразово проводилися та проводяться регулярні заводські та сертифікаційні випробування, у тому числі гасіння модельних вогнищ пожежі класів А та В. Відповідність показникам якості підтверджена багатьма Протоколами сертифікаційних випробувань, що були видані протягом більше 15 років як Українським науково-дослідним інститутом пожежної безпеки МНС України, так і незалежними приватними лабора­торіями, а екологічна безпечність та відповідність чинному санітарному законодавству України підтверджено Висновками державної санітарно-епі­деміологічної експертизи, що видані Держпродспоживслужбою. За роки виробництва ВВПА-400 зарекоменду­вав себе у багатьох державних установах, приватних компаніях та серед фізичних осіб як високоефективний, доступний за ціною та надійний засіб для гасіння пожеж класів А та В, а також електрообладнання під напругою до 1000 В (клас Е), на початкових стадіях їхнього розвитку.

На тлі популярності речовин PYROCOOL та ВВПА-400, на ринку України почали з’являтися інші подібні протипожежні засоби європейського, американського чи здебільшого китайського виробництва. На жаль, через економію постачальників на закупівельній ціні ефективність останніх залишається низькою. Якість, вогнегасна здатність та безпечність для людини здебільшого не підтверджені сер­тифікатами, висновками чи бодай протоколами випробувань. Є й такі, що намагаються видати подібну продукцію за ВВПА-400 виробництва ТОВ «Пайрокул». Хочемо повідомити, що торговельний знак PYROCOOL та будова вогнегасника ВВПА з використанням клапана-сумки є інте­лектуальною власністю в Україні.

Перебуваючи у стадії постійного розвитку та прислуховуючись до побажань своїх клієнтів, компанія «Пайрокул» реалізувала на практиці ідею «морозостійкого» ВВПА. Як заряд вогнегасної речовини використову­ється готовий розчин для заряджання вогнегасників, що виготовлено на заводі компанії-партнера у Бельгії. Унікальна формула поєднала високу вогнегасну ефективність та стійкість до екстремально низьких температур. У результаті з грудня 2018 року розпочато серійне виробництво «морозостійкої» моделі – ВВПА-450-М (температура зберігання та експлуа­тації від -30°С до +50°С), що особливо важливо для автомобілів та приміщень, які не підключено постійно до системи опалення. Решту властивостей ВВПА-400 збережено.

ВИРІБ УНІВЕРСАЛЬНОГО ЗАСТОСУВАННЯ

Уже за рік після старту продажу ВВПА-450-М почалося масове виробництво вогнегасників ВВПА-400-К зі здатністю гасіння загорянь рослинних олій і тваринних жирів, що містяться у кухонних приладах (пожежі класу F). На початок 2020 року ВВПА- 400-К є чи не єдиними в Україні вог­негасниками, застосовність яких для гасіння пожеж класу F згідно з ДСТУ EN 2:2014 підтверджено (сертифікат № UA.PN.104.1067-19, виданий ООВ «Харківський незалежний центр сер­тифікації» 18.11.2019 р.) Відповідно, їхнє застосування – наразі фактично єдиний спосіб виконання споживачами вимог, унормованих п. 8 розділу VI «Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників». До того ж ці вогнегасники застосовні також для гасіння пожеж класів А та В, а також електрообладнання під напругою до 1000 В (клас Е), тобто, на відміну від абсолютної більшості інших вогнегас­ників, є виробами фактично універ­сального застосування.

Водночас деякі співробітни­ки ДСНС України та «фахівці» у сфері пожежної безпеки впродовж усього періоду існування вогнегасни­ків водопінних аерозольних ВВПА вказують на уявну недосконалість конструкції, її невідповідність ДСТУ 3675-98, який, до речі, застосований до вогнегасників з масою заряду від 1 до 20 кг та не поширюється на вироби одноразового використан­ня. Хоча саме простота конструкції та інтуїтивно зрозумілий для більшості людей спосіб застосування вирізняють вогнегасники водопінні аерозольні ВВПА PYROCOOL з маси вогнегас­ників, що представлені на ринку, та дозволяють без зволікань і вивчення інструкції розпочати гасіння пожежі на початковій стадії, зберігши дорогоцінні секунди та припинивши її поширення. Або взагалі є нез­розумілою «невідповідність» виду застосованої вогнегасної речовини ДСТУ EN 3-7:2014, хоча пункт 4.1.1 вказаного стандарту чітко передбачає визначення типу вогнегасників за видом вогнегасної речовини як «водопінні», а вогнегасники водопінні аерозольні ВВПА PYROCOOL є саме водопінними вогнегасниками, оскільки як заряд використано водний розчин піноутворювача для гасіння пожеж, що й зазначено у його назві. Справді, через об’єм заряду в 400 мл, ВВПА неможливо протиставити значній пожежі, але більшість займань починається з незначного горіння, і вкрай важливо розпочати гасіння одразу після виявлення, а з пожежами різних розмірів не впораються, наприклад, і порошковий ВП-9, і вуглекис­лотний ВВК-5. Останні, до речі, мають відповідати всім вимогам чинного в Україні ДСТУ EN 3-7:2014, але так не завжди є на практиці, а користуван­ня ними непідготовленими користу­вачами, м’яко кажучи, ускладнене та, відповідно, малоефективне чи навіть небезпечне.

Для розв’язання проблеми унормування вимог до одноразових вог­негасників з масою заряду до 1 кг та їх розміщення на ринку, а також з метою вилучення з ринку неефек­тивної контрафактної продукції, ТОВ «Пайрокул» починаючи з 2016 року співпрацює з представниками УкрНДІЦЗ щодо розробки та впро­вадження відповідного державного стандарту, разом з партнерами компанії та фахівцями з протипожежної безпеки відстоює в органах ДСНС України право ВВПА перебувати на одному рівні з іншими типами вогне­гасників в основному регулюючому акті «Правила експлуатації та типові норми належності вогнегасників».

Попри всі перепони, більш ніж п’ятнадцятирічний факт існування вогнегасників ВВПА на ринку України підтверджує їхню практичність та затребуваність серед споживачів.

Ігор КРУПКА, канд. техн. наук, ТОВ «Пайрокул»

Статтю опубліковано в журналі “Надзвичайна ситуація +“, № 2 (32) за лютий/2020 та №5-6 (35-36) за травень-червень/2020