Протягом більш як 15 років компанія «Пайрокул» виготовляє та реалізує вогнегасники водопінні аерозольні ВВПА PYROCOOL з об’ємом заряду вогнегасної речовини 400 мл. І всі ці 15 років чує одне й те саме питання з нотками іронії: Що зможе загасити вогнегасник з об’ємом заряду вогнегасної речовини 400 мл?

Технологія bag-on-valve (BOV, укр. клапан-сумка)

Дійсно, 400 мл можна назвати досить скромним зарядом, як для вогнегасника. Тому коротко повернемося до будови ВВПА, яка була викладена в статті «ВОГНЕГАСНИКИ ВОДОПІННІ АЕРОЗОЛЬНІ ВВПА PYROCOOL», що було опубліковано в журналі “Надзвичайна ситуація +“, № 2 (32) за лютий/2020 та №5-6 (35-36) за травень-червень/2020. Отже, в основі будови ВВПА покладено технологію bag-on-valve (BOV, укр. клапан-сумка), перший патент на зразок якого було подано в Європі 1982 року. Характерна особливість цієї технології у розміщенні продукту всередині звичайного аерозольного балона окремо від газу-витискувача. Це дозволяє зберегти усі необхідні властивості продукту безпосередньо до моменту застосування, а як гази-витискувачі використовувати азот чи підготов­лене стиснене повітря. Окрім цього, технологія BOV дозволяє користува­тися аерозольним балоном, тримаючи його під будь-яким кутом, що гарантує викид майже 100 % продукту. Таких показників можна досягти в аерозольних виробах «класичної» будови лише за умови їхнього використання у вертикальному положенні.

Для першої моделі з лінійки вогнегасників ВВПА в якості заряду було обрано водний розчин плівкоутворювального піноутворювача для гасіння пожеж PYROCOOL AFFF з підвищеним ендотермічним ефектом. Саме піноутворювачі AFFF використовують професійні пожежні команди для боротьби з найскладнішими пожежами по всьому світові. Технологія аерозольного розпилення не дає можливості отримати «якісну» і в той же час ефективну піну, проте дозволяє розділити заряд в 400 мл на безліч дрібних частинок, кожна з яких забирає частку енергії полум’я. Саме ступінь дисперсності, компактність струменю вогнегасної речовини та точність її подачі безпосередньо в осередок пожежі дозволяють умовно примножити об’єм заряду в декілька разів. В результаті ВВПА-400 можна порівняти за ефективністю з вуглекислотним вогнегасником ВВК-1,4 або порошковим вогнегасником ВП-1. Проте інтуїтивно зрозуміла простота користування, безпека для життя людей та тварин, екологічна безпека вогнегасників ВВПА говорять про абсолютну перевагу над «конкурентами».

Модельні вогнища під час випробувань

Повертаючись до питання Що зможе загасити вогнегасник з об’ємом заряду вогнегасної речовини 400 мл?, поставленого в назві цієї статті, хочеться зазначити наступне. Для підтвердження практичної ефективності ВВПА-400 неодноразово проводилися та проводяться регулярні заводські та сертифікаційні випробування, у тому числі гасіння модельних вогнищ пожежі класів А та В. Відповідність показникам якості підтверджена багатьма Протоколами сертифікаційних випробувань, що були видані протягом більше 15 років як Українським науково-дослідним інститутом пожежної безпеки МНС України, так і незалежними приватними лабораторіями. Відкривши будь-який з цих Протоколів, бачимо що ВВПА-400 здатен загасити модельне вогнище 0,2А (7 шарів по 4 дерев’яних брусків довжиною 280 мм та поперечним перерізом 40х40 мм (площа горіння близько 1,4 квадратних метри), що запалене за допомогою 0,5 літрів пального, час вільного горіння 10 хвилин) або модельне вогнище 3В (металеве деко діаметром 33 см, в яке залиті 1 літр води та 2 літри пального, час вільного горіння 1 хвилина). Переводячи на зрозумілі вогнища, ВВПА-400 загасить більшість побутових приладів, таких як електрочайник чи праска, телевізор чи комп’ютер, пательню, гасову або паяльну лампу з об’ємом до 2 літрів, корзину зі сміттям, шину автомобіля розміром до R14, невеликі розливи пального, тощо. Варто звернути окрему увагу, що ці ж Протоколи містять заключення щодо низької електропровідності струменю вогнегасної речовини, тобто ВВПА-400 можна використовувати для гасіння електрообладнання під напругою до 1000 В з відстані не менше 1 метра.

Вогнегасники ВВПА-450-М та ВВПА-400-К зберегли всі властивості ВВПА-400 і в той самий час отримали додаткові. ВВПА-450-М може зберігатися і ефективно працювати за екстремально низьких температур до мінус 30°С, в той час як інші моделі ВВПА зберігаються за температури від 0°С до +50°С. В свою чергу, ВВПА-400-К здатен загасити модельне вогнище 2F (2 літри палаючої рослинної олії, що знаходиться в металевому деці діаметром 30 см та самозайнялася в результаті нагріву). Тобто ВВПА-400-К здатен загасити більшість побутових фритюрниць з об’ємом чаші до 2 літрів без ризику край небезпечного розливу та розбризкування палаючої олії. Безперечно використання спеціальних готових розчинів для заряджання вогнегасників додає останнім в ціні, але й набуті унікальні характеристики варті того.

Підводячи підсумки, треба пам’ятати, що головне під час гасіння будь-якої пожежі – не варто переоцінювати свої сили та властивості будь-яких вогнегасників і завжди ставити на перше місце життя людини, а не збереження майна. Справді, через об’єм заряду в 400 мл, ВВПА неможливо протиставити значній пожежі, але більшість займань починається з незначного горіння, і вкрай важливо розпочати гасіння негайно після виявлення, а з пожежами різних розмірів не впораються, наприклад, і порошкові ВП-9 чи ВП-100, і вуглекислотні ВВК-5 чи ВВК-56.